Friss topikok

  • Eva950: Ez a drága ember vajon meddig élt? Lényeg az, hogy gyors volt. Szegény beteg nem szenvedett sokat. (2011.03.12. 17:36) A leggyorsabb késforgató a sebészek között
  • kaqxar: @blogíró: nagyon várom a folytatást. addig a régiekkel szórakoztatom magam. meg talán a tedes vid... (2011.03.08. 10:29) Hogyan működik a zene?
  • Eva950: Kipróbáltam, furcsa. Kábítószer közeli élmény: Régebben történt. Kórházban voltam, megműtöttek. Mi... (2011.02.11. 22:59) LSD szimulátor
  • blogíró: @UnA: a tolerancia ebben a tekintetben olyan, mint liberalizmus. Elsőre jó ötletnek tűnik, de időv... (2011.02.11. 21:49) Az élet paradoxonai
  • blogíró: Igen, így is lehet értelmezni, mindenesetre elég bizarr rajzfilm. :) Aki nem tudja, milyen gonosz... (2011.02.09. 17:43) Csak az egyik orrlyukad működik

Ha konkrét célokat tűzöl magad elé, kevésbé leszel sikeres

2010.07.11. 20:44 blogíró

Olvasom, hogy friss kísérletek szerint, ha elkötelezed magad egy cél mellett, akkor kevésbé leszel hatékony a feladat megoldásában, mint ha kérdőjelesen állsz hozzá a témához.

Ha például elhatározod, hogy mindennap fogsz mozogni egy kicsit, akkor kevésbé tudsz majd kitartani az elhatározás mellett, ha viszont kérdés formájában motiválod magad ("Fogok futni mindennap?"), akkor tovább kitart a lendület. A dolog magyarázata a pszichológusok szerint az lehet, hogy konkrét kijelentést használva az agy hajlamosabb valamilyen merev külső mércéhez kötni az elhatározást, ami csökkenti a hatékonyságot. Ha viszont kérdőjelesen állsz a dologhoz, akkor nyitottabb leszel a probléma iránt, és jobban tudod motiválni magad, mert a kérdés hatására mélyebben magadba nézel, és így hatásosabb belső motivációkat találhatsz, mint a szimpla kijelentéssel.

Vagyis ha valami nagyon nem megy (pl. leszokás a dohányzásról, testedzés, stb.), akkor új megközelítésként érdemes megpróbálni elfelejteni a szilárd elhatározást, és inkább megkérdezni magadtól, hogy fogsz-e változtatni az életmódodon. Csak aztán nehogy az legyen a belső válasz, hogy nem. B)

3 komment

Címkék: pszichológia

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

blog.sancho.hu · http://blog.sancho.hu 2010.07.12. 09:31:47

Ott a cikkben a végén, hogy miért nem B.), vagyis hogy a kérdés feltevés hatására a szégyenérzet megnő, ha nemet mondasz a korábbi elhatározásodra, célkitűzésedre. Vesztesnek lenni meg utálnak az emberek. :) Bár tény, hogy van kivétel. :)

zhal 2010.07.14. 12:48:19

Ha valóban "belső választ" talál az ember és az "nem", akkor az egész kérdés nem is szerepel többé napirenden, mert kiderült, hogy belső motiváció valójában nincs - önismeretben egy lépés előre. :)

blogíró · http://agyvihar.blog.hu/ 2010.07.14. 22:22:34

@zhal: na igen, így legalább megkíméli magát a hiábavaló fogadalmaktól, amiket úgysem fog tudni betartani B)
süti beállítások módosítása