Mint tudjuk, egyes tudósok szellemes kísérleteket találtak ki a halál utáni élet bizonyítására, és ahogy olvasom, más hasonló témák tudományos megközelítésével is próbálkoznak. Most éppen a jövőbelátás van soron, és hamarosan meg is jelenik az egyik neves pszichológiai kiadványban egy publikáció, ami 8 évnyi munka eredményét foglalja össze, és az eredmények szerint a jövőbelátás megfelelő kísérletekkel statisztikailag kimutatható.
Az egyik kísérletben a résztvevőknek szavak listáját mutatták meg, majd megkérték őket, hogy próbálják felidézni a látott szavakat. Ezután a kezdeti listából véletlenszerűen kiválasztottak néhány szót, és megkérték a résztvevőket, hogy gépeljék le őket. Az eredmények szerint azokat a szavakat, amiket a végén legépeltek, az előző lépésben sikeresebben idézték fel emlékezetből, vagyis a véletlenszerűen kiválasztott szavak utólagos gépelése hatással volt a kísérlet korábbi szakaszára.
Egy másik kísérletben az alanyoknak képekről kellett véleményt mondaniuk, de előtte tudat alatt befolyásolták őket azzal, hogy egy pillanatra egy szót villantottak fel előttük a képernyőn. Ha például a "ronda" szót villantották fel, akkor az alanyoknak több időbe tellett eldönteni, hogy egy cica képe kellemes-e vagy nem, mint amikor a "gyönyörű" szóval befolyásolták őket. Ezután megfordították a kísérletet, és visszafelé is működött, vagyis, ha jól értem, a befolyásolás akkor is kihatott a döntéshez szükséges időre, ha a kép megnézése és a döntés után villantották fel a befolyásoló szót.
Érthetően sokan szkeptikusak az ilyen eredmények hallatán, de a bírálók egyelőre nem találtak módszertani hibát az eljárásban, és már el is kezdődtek a próbálkozások a kísérletek reprodukálásra. Feltételezve, hogy megerősítik az eredményeket, praktikusan vizsgáknál jól lehetne használni az effektust, hiszen a vizsga után az ember egyszerűen átnézné újra a nehezebb tételeket, és így jobban tudna rájuk emlékezni korábban, a vizsga alatt. :P
Mellesleg ha működik a dolog, attól szerintem még nem biztos, hogy jövőbelátásról van szó. Az is lehet, hogy fordítva kell nézni, és retrokauzalitás van a háttérben, vagyis az utólagos szóolvasgatás visszahat a korábban végrehajtott tesztre. Ezzel tehát befolyásolhatnánk a múltat, ami elég bizarr gondolat, de miért lenne bizarrabb, mint a jövőbelátás? :P Persze ez a lehetőség csak akkor akkor jöhetne szóba, ha létezik a szabad akarat, ami egyáltalán nem biztos.
De ha a retrokauzalitástól el is tekintünk, az eredeti felvetéssel, a jövőbelátással kapcsolatban is maradok inkább szkeptikus, amíg ki nem jönnek a független tesztek eredményei. Mindenesetre elég érdekes lenne, ha tényleg bebizonyosodna a dolog. B)
daniferi 2010.11.17. 04:46:47
a kis lebowski 2010.11.17. 08:24:57
ojio 2010.11.17. 08:45:48
A deja vu-ről olyasmit olvastam/hallottam sok évvel ezelőtt, hogy akkor érzünk ilyet, amikor egy információ valamilyen oknál fogva a rövid és a hosszú távú memóriánkba egyszerre kerül be.
Nem tudom, de logikusnak hangzik, hogy alapesetben a rövid távú memóriánk (vagy aktuális érzékelésünk) valahogy egyeztet a hosszú távú memóriánkban található adatokkal, és ha ott talál valamit, akkor "érezzük az emlékezést". Ha valamiért egy adat azonnal bekerül a HTM-be, akkor az RTM azonnal meg is találja.
Azt szinte mindig tudjuk, hogy most nem emlékezünk, hanem deja vu-nk van, tehát lehetséges, hogy van egy kis latencia a HTM és RTM egyeztetés között, ami pár másodpercen belül teljesen elcsúszik. A deja vu érzése ezáltal teljesen eltűnik. A deja vu-hoz tehát szerintem kettő vagy három dolog kell:
- egyidejű "adatírás" a két memóriába, és
- valójában KÖZEL egyidejű írás ésvagy
- (ezt még nem említettem) az emlékrendszerrel való kapcsolat hiányának érzete.
Az utóbbi kettő közül elég, ha egy teljesül.
És ez nem igazán a blogbejegyzéshez kapcsolódik, csak most ez jutott eszembe.
szemet 2010.11.17. 13:11:45
Abból a legegyszerűbb következtetés szerintem az, hogy a véletlen szólista valójában nem véletlen.
Hiszen ha tényleg véletlen lenne a kisorsolt szólista, akkor definíciószerűen 0 lenne a korreláció, nem lehetne más.
Ez alapján a legkézenfekvőbb elképzelés, hogy az alanyok a sorsolás eredményét befolyásolták (és ehhez nem kell mindenféle időbeli anomáliát feltételezni) úgy hogy esélyesebbek legyenek azok a szavak amikre emlékeznek.
A véletlen generátorok befolyásolása az ESP-n belül régóta kutatott (bár pont mint minden más az ESP-n belül kutatott témakörre esetében, ebben sincs túl nagy egyetértés...;):
en.wikipedia.org/wiki/Parapsychology#Psychokinesis_on_random_number_generators
blogíró · http://agyvihar.blog.hu/ 2010.11.17. 17:46:29
blogíró · http://agyvihar.blog.hu/ 2010.11.17. 17:47:26
blogíró · http://agyvihar.blog.hu/ 2010.11.17. 17:53:06
De ezzel a kérdéssel elég akkor foglalkozni, ha egyáltalán sikerül független kísérletekkel bizonyítani az effektust, ami még hátravan.
Takacsi 2010.11.19. 22:40:50
ESz · http://emich.hu 2010.11.19. 22:53:27
www.idokep.hu/hirek/jovobe-latas
Illetve olvastam vagy láttam valahol több furcsa kísérletet a retrokazualitásról. Az egyikben egy folyadékkal teli medencén áthatoló elemi részecske furcsa hatását vizsgálták, ugyanis gyakran előfordult hogy a medence távoli falán előbb jelentek meg a visszaverődési hullámok mint hogy a részecske belépett volna a medencébe. Ugyanakkor ha volt lehetőség megállítani a részecske becsapódását, a jelenség nem volt tapasztalható. Szóval valahogy úgy működött a retrokazualitás, hogyha nem volt fizikai lehetőség arra hogy megváltoztasd a jövőt, akkor megláthattad...
blogíró · http://agyvihar.blog.hu/ 2010.11.23. 22:13:06
Takacsi 2010.11.23. 22:38:28