Életforma válság is.
A metrón ma néztem az arcokat, és senki sem látszott különösebben boldognak. Elnyűtt, rezignált arcokat láttam, nem csak időseken, hanem fiatalokon is. Ahogy végignéztem az embereken, találgattam, hogy mi hajthatja őket az életben? Mit jelent számukra a boldogság? Mi az a cél, amiért küzdenek?
A nagy autóért? Házért? Presztízsért? Mi teszi manapság az elégedett embert az anyagi javakon túl? Egyáltalán van azokon túl valami?
A világban zajló válság is konkrét betegségtünet. Egy harácsolásra építő világ agóniájának lehetünk tanúi. Nem a végső agóniájának, lesz innen is felépülés, de nem fog sokat váratni magára a következő roham. Egy olyan világ, ami arra épít, hogy mindenki egyre többet vásárol, egyre többet akar szerezni, és ez a stabilitásának az alapja (mert ha csökken a fogyasztás, akkor beindul a negatív spirál, a recesszió), az soha nem lehet egészen stabil, mert mindig lesznek olyanok, akik belefáradnak a folytonos szerzésbe, vagy elgondolkoznak azon, hogy mire is jó ez az egész.
Nézve a metrón utazókat arra gondoltam, hogy mi lenne, ha megfordítanák a propagandát. Ha arra nevelnének bennünket, hogy elsősorban örülj annak, ami van, és ne akarj mindenáron többet. Nem boldogabb lehetne így az átlagember? Persze, erre lehet mondani, hogy ez a felfogás a fejlődés ellen hatna. Stagnáláshoz vezetne. Hiszen minek találjunk fel új dolgokat, ha úgyis megelégszünk azzal, ami van?
Ebből viszont adódik a következő kérdés: boldogabb lett az átlagember azáltal, hogy végbement az elmúlt századokban a technikai fejlődés? Jó, hogy van Internet, mobiltelefon és atomerőmű? Az kétségtelen, hogy az orvostudomány több embert meg tud gyógyítani, az is jó, hogy folyik a csapból a víz, ha megnyitom, és nem kell a kútra menni. Sok kis apró kényelmességet megszereztünk, amiről nehezen mondanánk már le, de a boldogság megoldása mintha még mindig váratna magára.
Vajon ki a boldogabb? A ma embere, aki bekapcsolja este a tévét, és megnézi a Győzike-sót, vagy egy nomád állattartó közösség tagja, aki a nap végén kiül a jurta elé, és nézi, hogyan ég le a tűz?
Advanced Flight 2008.10.10. 07:11:19
Advanced Flight 2008.10.10. 07:16:09
Azért én a vezetékes vízről meg az áramról nehezen tudnék lemondani...
Murderface 2008.10.10. 07:29:05
Véleményem szerint rossz felől közelítetted meg a dolgokat. Magyarországon aki metróval közlekedik, az a pénzt nem harácsolni szokta, hanem összekuporgatni, hogy kijöjjön a hónap végére legalább nullára.
Én néha szoktam mosolyogni másokra metrón, villamoson, nagyjából a kisgyerekek 4-6 éves korig, meg néhány vidéki, akik visszamosolyognak rám, a többi ember elkapja a fejét, hülyének néz, vagy csak bambul tovább.
Lelkibeteg nép vagyunk, de nem elsősorban a harácsolás miatt (legalábbis nem a mi harácsolásunk miatt).
Szerintem.
x 2008.10.10. 07:40:18
Ne hidd azt, hogy mondjuk a 200 évvel ezelőtti ember élete csupa öröm és boldogság volt.
Napi 20 orát szántotta a földet 2 ökörrel, és épp hogy meg volt a napi betevő. Utána már nem volt nagyon ereje leülni meginni egy olyan sört, ami barna vízből készült.
MARis 2008.10.10. 07:45:26
blogíró · http://agyvihar.blog.hu/ 2008.10.10. 07:46:18
Valahogy az egyensúlyt kellene megtalálni a kettő között.
hoel 2008.10.10. 07:46:54
Paikea 2008.10.10. 07:46:56
Beszelgessunk errol!
hoel 2008.10.10. 07:47:37
blogíró · http://agyvihar.blog.hu/ 2008.10.10. 07:49:19
Egy gazdag üzletember egy halászfaluba látogat hosszabb időre. Pár nap után feltűnik neki egy halász, amelyik 10 órakor megy ki a tengerre kis csónakjával, közel a partnál fog pár halat, majd 12-re pontban visszatér, a nap hátralévő részét pedig a parton üldögélve, napozva tölti el. Egy hét után nem birja tovább a gazdag üzletember és megkérdezi a szegény halász: - Mondja, miért nem megy beljebb a tengeren a csónakjával? - Minek? - kérdez vissza a halász. - Hát hogy több halat foghasson! - De minek? - Hogy több halat tudjon eladni! - De minek? - Hogy több pénze legyen! - De minek? - Hogy vehessen egy nagyobb hajót! - De minek? - Hogy még több halat tudjon fogni! - De minek? - Hogy még több pénze legyen! - De minek? - Hogy fel tudjon venni egy alkalmazottat! - De minek? - Mert akkor más dolgozna maga helyett, és egész délután a parton üldögélhetne! A halász értetlenül néz a gazdagra: - De hát ezt csinálom most is!
Ennyi 2008.10.10. 07:49:48
Azonban van a cikkírónak is igazsága. Egyértelmű, hogy végtelenségig nem lehet növekedni egy bolygón (elmenni meg nem igazán tudunk a jelen állapot szerint). Nem az a gond, hogy szerezni és birtokolni szeret az ember, hanem hogy a stabilitáshoz kell a fogyasztás növekedése. Ha a fogyasztás állandóságára is épülhet egyensúly, talán jobb lenne a helyzet.
blogíró · http://agyvihar.blog.hu/ 2008.10.10. 07:50:40
Jómunkásember 2008.10.10. 08:09:41
alapvetően a lustaság miatt találtak fel egy rakat dolgot, és zt pedig valóban ne hidd hogy akkora népünnepély volt az élet 200 éve.:)
a stressz fogja kivégezni ezt a társadalmi berendezkedést, mert durva paranormális reakciókat fog kiváltani az emberekből amikor rájönnek h esélyük sincs elérni azt aminek az elérését folyamatosan sulykolják belé...
trafikos '77 2008.10.10. 08:20:57
zsemle 2008.10.10. 08:25:01
dr. Justice 2008.10.10. 08:36:28
belekotty 2008.10.10. 08:53:19
Az elv szép volt, csak nem működött.
Ahogy az emberi kultűra és társadalom az innovativ fejlődéstől lett az ami. Ezzel a kommunizmus ellenkezett.
A harácsolás, szerzés vágya innovációra, munkára serkenti az embert.
Egy komoly találmány többet ad hozzá az emberi társadalomhoz összességében, mint egy közepes ország GDP-je.
A rabszolgatrtó társadlomból átléptünk a feudalizmusba, abból a vadkapitalizmusba. A vadkapitalizmust a szocializmus és kommunizmus mellett megreformálták, majd azok bukása után jött a globalizáció. Ez nem törödik azzal, hogy amit egy pénzügyi csoportnak hoz, annál sokkal többet árt a világnak. Most ennek a bukását látjuk. Ezt is meg fogják reformálni, az államok most saját multiaikat fogják elkapni, hogy ne tologassák a termelést és a pénzt ide-oda, rövid távú érdekek alapján, mert annak ez lesz a vége.
A gazdag amerikaiak kivitték a termelésüket az országból, a pénz dől a bankokba akik hiteleznek a már sokkal kevesebbet termelő széles középrétegnek, akik hitelből élnek. Itt az eredmény.
zozocam 2008.10.10. 14:11:03
Mindig hahotáznom kell, amikor ilyenekkel példálóznak, termlszetközeli népek, blablabla.
Hidd el ugyanolyan materialista, harácsolós a legtöbb, mint mi. Ha teheti ő is dvd-t néz és nem a kurva tábortüzet... De hát ha olyan jó lenne nekik, akkor mág komoly számban léteznének ilyen közösségek, de a valóság nem ez. Csak egy-két töredék család grasszál a vadonban ma már.
Ja és megtetézve azzal hogy a legnagyobb környezetszennyezők, akikkel valaha találkoztam. Muszáj vándorolniuk mert szétbarmolják a környezetüket rövid uton... Legalábbis azok a népek, akikhez nekem volt szerencsém. Ja, és nem mint turista.