Nemrég olvastam, hogy maga a nagy Platón is felvetette a kérdést, hogy a tükör vajon miért fordítja meg csak a jobb és bal oldalt, és miért nem a fent-lent irányt.
Ha felemeled a jobb kezedet, akkor a tükörképed a bal kezét emeli fel. De akkor miért nem látjuk a képet egyúttal fejjel lefelé? Honnan „tudja” a tükör, hogy csak a vízszintes irányt kell megfordítania?
Vajon Platón erre járó kései utódai a hátuk mögött kétezer évnyi plusz tudásanyaggal kitalálják a választ? A tükör az egyik leghétköznapibb tárgyunk, többségünk naponta legalább egyszer belenéz, ezért egy ilyen egyszerű kérdés igazán nem foghat ki rajtunk. Ugye? :)
Tükör által homályosan
2009.04.14. 22:04 blogíró
3 komment
Címkék: tükör
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
daniferi 2009.04.14. 23:05:20
Dzsondzsi 2009.04.16. 06:55:14
tompascall 2009.05.21. 14:25:41
Szerintem a tükörkép olyan, mint egy pecsétnyom, a látvány lenyomata. A pecsétnyom nyilván nem fog egybevágni a pecséttel, megváltozik.Ez as jobb-bal dolog szerintem megtévesztő: ha az ember lefekszik egy tükör elé, a tükörben nyilván nem cserélődik meg a jobb és baloldal, de ha a tükörképet tükrözzük mondjuk a függőleges tengelyre, akkor a láb pont az ellentétes irányba fog mutatni.
[nézzetek meg egy pecsétet, frankón tükörkép]